Wątroba spełnia ponad 200 funkcji w organizmie a i tak większość z ludzi uważa, że odpowiada tylko za metabolizm alkoholu. Tak jednak nie jest. Dzieje się tak zapewne dlatego, że choroba alkoholowa wątroby jest bardzo rozpowszechnionym schorzeniem.

Postaram się jednak napisać jaka jest rola wątroby w organizmie i za co ona odpowiada, co produkuje i w jakich procesach bierze udział.

Rola wątroby w organizmie:

Wątroba wydziela produkowane przez siebie substancje do przewodu pokarmowego (składniki żółci) oraz do krwi w postaci różnych jej składników. Wątroba spełnia bardzo ważną funkcję w procesach metabolicznych organizmu.


Bierze ona udział w:

  • produkcji i magazynowaniu glikogenu (zapasowy wielocukier),
  • utrzymywaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi,
  • syntezie, czyli produkcji cholesterolu i lipoprotein (kompleksów tłuszczów i białek),
  • zamianie cukrów i białek na tłuszcze,
  • spalaniu kwasów tłuszczowych,
  • produkcji heparyny (substancja zapobiegającą krzepnięciu krwi),

Niezwykle ważną funkcją wątroby jest także produkcja substancji białkowych, takich jak niektóre czynniki krzepnięcia krwi. Udział wątroby w gospodarce białkowej organizmu polega także na tworzeniu i przemianach niektórych aminokwasów (podstawowa jednostka „budulcowa” białka) i na tworzeniu mocznika z amoniaku produkowanego w trakcie przekształcania aminokwasów w ketokwasy.

Wątroba jest również wielkim magazynem ustroju. Poza wspomnianym już glikogenem, czyli zapasowym cukrem zapobiegającym niedocukrzeniu w okresach międzyposiłkowych to właśnie wątroba gromadzi niektóre witaminy (A, D, B12), oraz znaczne ilości żelaza. Zapasy witaminy A wystarczają na okres ok. 2 lat, a witaminy D i B12 nie zabraknie nam dzięki wątrobie przez cały rok.

Kolejną funkcją wątroby jest także magazynowanie znacznych ilości krwi, która w odpowiedniej chwili, np. podczas krwawienia, może być uwolniona do krwiobiegu.

O tym, że wątroba jest również głównym narządem odtruwającym organizm z trucizn, wiedzą wszyscy czytelnicy tego bloga. I na ten temat można znaleźć na nim wiele informacji. Więc nie będę się nad tym rozpisywał.

Jak więc widać wątroba jest szeroko wyspecjalizowaną fabryką. I należy o nią dbać bo wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.


1 komentarz

Coś w tym jest > Ostropest Plamisty · 9 września 2012 o 08:22

[…] być tak wesoło. Z jed­nego powodu — to nie­stety prawda. Mało kto wie jak ważną rolę w naszym orga­ni­zmie […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *