Ufam, że nie trzeba nikomu odwiedzającemu naszą stronę tłumaczyć tego, co to jest ostropest. Wszyscy to wiemy. Natomiast nie wszyscy znają olej z ostropestu. Pora, więc przybliżyć ten niesamowity produkt. Za moment dowiecie się olej z ostropestu na co jest najlepszy, jak działa, jak go dawkować i używać, jak pić olej z ostropestu.

Olej z ostropestu właściwości

Olej pozyskiwany z ostropestu charakteryzuje się tym, że ma sporo właściwości prozdrowotnych. W jego składzie znaleźć można bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, oraz oksydanty takie jak sylimaryna, której działanie przeciwutleniające jest bardzo duże. Dzięki temu ma dobroczynny wpływ na całe ciało. Można stosować go do poprawy stanu chorej wątroby, ale także w przypadku schorzeń skóry lub włosów.

Ostropest plamisty jest nieocenionym składnikiem codziennej diety. Podobnie rzecz ma się z olejem pozyskiwanym z jego pestek. Tak, olej ostropestu uzyskuje się wytłaczając nasiona ostropestu. W tłoczonym oleju można znaleźć sporo fosfolipidów, steroli, białek (aż do 30%) dużą ilość kwasu linolowego (aż do 60%). Dodatkowo olej z ostropestu zawiera:

 • sylimarynę, której źródłem
 • witaminy E, C, K
 • magnez
 • cynk
 • selen
 • błonnik pokarmowy
 • kwas oleinowy
 • tłuszcze

To właśnie sylimaryna jest głównym składnikiem chroniącym wątrobę przed chorobami. Tak, sylimaryna chroni wątrobę przed uszkodzeniem metalami ciężkimi, alkoholem, wszelkiego rodzaju rozpuszczalnikami organicznymi. Chroni też przed wirusowym zapaleniem wątroby. Jak wszyscy wiemy, to ona jest głównym środkiem ratującym wątrobę w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym. Ostatnie badania wykazały, że ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Olej z ostropestu na co go najlepiej stosować?

Spektrum działania tego oleju jest bardzo duże. Ciężko jest wymienić wszystko, na co można go stosować, gdyż jest tego naprawdę sporo. Dzięki swoim właściwością można stosować go w przypadku:

 • Leczenia marskości wątroby.
 • Leczenia alkoholowego i niealkoholowego stłuszczanie wątroby.
 • Leczenia zaburzeń pracy dróg żółciowych i kamicy żółciowej.
 • Leczenia zatruć muchomorem sromotnikowym.
 • Regeneracji skóry
 • Potrzeby naturalnego nawilżania skóry.
 • Utraty elastyczności skóry, do jej przywrócenia i oczyszczenia skóry jak i jej porów.
 • Konieczności spłycania zmarszczek.
 • Leczenia oparzeń słonecznych.
 • Leczenia ran, które nie chcą się goić.
 • Leczenia odleżyn i ochrony przed ich powstawaniem.
 • Zapobieganiu i leczeniu zrogowaceniu naskórka.
 • Ochrony i poprawy kondycji włosów, wraz z nadaniem im przyjemnego blasku i regeneracją końcówek.
 • Konieczności uregulowania pracy przewodu pokarmowego.
 • Konieczności regulacji poziomu glukozy.
 • Chęci poprawy pamięci.
 • Potrzeby zwiększenia koncentracji.
 • Zmniejszenia ryzyka powstawania kamieni nerkowych.
 • Regulacji i obniżenia poziomu złego cholesterolu.

Jeśli się jeszcze bardziej zagłębimy w działanie oleju z ostropestu, na pewno znajdziemy jeszcze sporo dodatkowych przykładów, w których ten olej doskonale się sprawdza. Dlatego pełna, wyczerpująca w 100% odpowiedzieć na pytanie olej z ostropestu na co jest najlepszy, nie do końca jest możliwa. Gdyż wtedy ten wpis byłby tak długi, że nikt by go dokładnie nie przeczytał. Znając wymienione powyżej przypadki można na pewno sprawdzić, czy w danym przypadku jest szansa na uzyskanie poprawy. Oczywiście najlepiej przed zastosowaniem oleju z ostropestu, skonsultować się z lekarzem.

Olej z ostropestu działanie

Jak pewnie już się przekonaliście, spektrum działania oleju z ostropestu jest bardzo szerokie. Może być stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Doskonale nadaje się do ochrony i pielęgnacji skóry, włosów oraz do zabiegów pielęgnacyjno-upiększających. Oprócz tego znajduje zastosowanie w przypadku leczenia schorzeń wewnętrznych, regulacji pracy organizmu, funkcji zapobiegawczej i leczniczej. Można śmiało wykorzystywać go na różne sposoby.

Olej z ostropestu dawkowanie

Prawdziwą skarbnicą sylimaryny jest olej tłoczony z ostropestu na zimno. Zawiera on ogromne ilości kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9. Jeśli chodzi o dawkowanie to można spożywać go w formie doustnej, najlepiej na czczo. Oczywiście nie ma konieczności stosowania ostropestu w takiej formie. Zamiast spożywać sam olej na łyżeczce, można dodawać go z powodzeniem do różnych potraw. Idealnie sprawdza się w sałatkach, pastach, można nim polewać np. kanapki. W takiej formie możemy przyjmować nie więcej niż dwie łyżeczki oleju z ostropestu dziennie.

UWAGA! Olej z ostropestu tłoczony zawsze stosujemy na zimno. Nie podgrzewamy go, gdyż wtedy traci wszystkie swoje właściwości.

Przy stosowaniu tego oleju na zewnątrz organizmu używamy go w takiej ilości, jakiej aktualnie potrzebujemy. W przypadku zastosowania zewnętrznego używamy go do leczenia owrzodzeń, wspomagania gojenia ran, nawilżania skóry, leczenia oparzeń, zmniejszania zmarszczek, poprawiania kondycji włosów itd. Więc w tym przypadku stosujemy go wtedy, kiedy jest to konieczne. Nawet kilka razy dziennie.

Jak pić olej z ostropestu?

Jak już wspomnieliśmy, olej z ostropestu można pić na łyżeczce. Przyjmując go w takiej formie, nie należy przekraczać dwóch łyżeczek ostropestu dziennie. Łyżeczek! Nie łyżek tylko łyżeczek. To ważne, gdyż nie powinno się przekraczać zalecanej dawki tego oleju. Najlepiej, jeżeli olej z ostropestu na czczo będziemy spożywali, gdyż wtedy jego działanie jest znacznie lepsze i szybsze. Już wiadomo jak pić olej z ostropestu, więc pora na zapoznanie się z przeciwwskazaniami do jego stosowania.

Olej z ostropestu przeciwwskazania

Pomimo niemal cudownych właściwości, warto przestrzegać spożywania zalecanych dawek i ich nie przekraczać. Zbyt dużo oleju może powodować pojawianie się bólów głowy a także nieprawidłową pracę układy trawiennego.

Warto też wiedzieć, że nie każdy powinien go stosowaćj. Najlepiej, przed jego zastosowaniem zasięgnąć opinii lekarza. Wiadomo, że nie powinny go stosować dzieci poniżej 12 roku życia. Także kobiety będące w ciąży lub karmiące, nie powinny go zażywać bez konsultacji z lekarzem. Osoby stosujące antykoncepcję hormonalną, leki psychotropowe lub lekarstwa mające działanie przeciwzakrzepowe, także nie powinny go stosować.

Olej z ostropestu 500 ml

Kup olej z ostropestu 500 ml

Jaki olej wybrać i gdzie go kupić?

Wybór oleju jest bardzo duży i bez problemu można znaleźć go w wielu miejscach. Najlepiej jest kupować olej z ostropestu przez internet, gdyż najczęściej można wtedy go kupić znacznie taniej, niż w sprzedaży stacjonarnej. Olej można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością a także w aptekach. Należy pamiętać, że najwięcej dobroczynnych składników znajduje się w oleju tłoczonym na zimno i taki też olej najlepiej jest wybierać do naszych potrzeb.

Poniżej znajdziecie kilka linków, pod którymi znajdziecie olej z ostropestu w naprawdę dobrych cenach.

Olej z ostropestu 250ml

Kup olej z ostropestu 250ml


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *