Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. I na tym polu spisuje się rewelacyjnie. Jednak i podczas jego stosowania zanotowano pewne niepożądane działania. Oczywiście podobnie jak w przypadku lekarstw, skutki te zaobserwowano w bardzo niewielu przypadkach. Ale lepiej o nich wiedzieć.

Skutki uboczne stosowania ostropestu plamistego:

U niektórych osób stosujących ostropest plamisty zauważono występowanie niestrawności, bólu głowy i swędzenie, zgagę, biegunkę, bóle stawów.

Należy wiedzieć, że:
– osoby z alergią na stokrotki, karczochy, kiwi, mogą być również uczulone na ostropest.

  • teoretycznie ostropest może obniżyć poziom cukru we krwi, więc należy zachować ostrożność podczas stosowania przez osoby chore na cukrzycę, hipoglikemię i wszystkich leków lub dodatków, które wpływają na poziom cukru we krwi.
  • może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Może się tak dziać, dlatego że jeden składnik ostropestu może hamować enzym beta-glukuronidazy, który może być stosowany w doustnych środkach antykoncepcyjnych.

Jak każde skuteczne lekarstwo i ostropest plamisty może mieć pewne skutki uboczne. Kiedy jednak wiemy w jakich sytuacjach mogą one występować, ograniczamy do minimum – i tak już bardzo małe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Warto zauważyć, że np. przy chorej wątrobie lepiej nie zażywać doustnych środków antykoncepcyjnych, gdyż obciążają one właśnie wątrobę. Czyli podczas leczenie wątroby najlepiej z nich zrezygnować. Wtedy ostropest plamisty nie będzie obniżał ich skuteczności.

Wiadomość, że ostropest może obniżyć poziom cukru we krwi, sprawia, że osoby chore na cukrzycę mogą stosować ostropest, jednak mając tego świadomość, mogą dostosować ilość lekarstw tak aby poziom cukru nie uległ zmianie.

Ostropest plamisty to najskuteczniejszy środek wspomagający leczenie wątroby. Dzięki doskonałemu poznaniu mechanizmów działania kuracja nim, jest jeszcze skuteczniejsza. Pomaga w tym, również znajomość ewentualnych skutków ubocznych.


31 komentarzy

Piotr · 8 grudnia 2023 o 20:53

U mnie było jeszcze inaczej, kiedy pierwszy raz kupiłem ostropest mielony zażywałem go do sałatek i nic sienie działo natomiast kiedy zmieliłem nasiona z nowego opakowania i wypiłem z wodą poczułem osłabienie, poczułem jak serce bardziej bije, po godzinie objawy mineły kiedy ponownie na drugi dzień zmieliłemswieże nasiona i wypiłem znowu te same objawy. Wcześniej takich objaw nie maiłem z mielonymi w paczce nasionami, więc nie wiem co jest albo zbyt chora wątroba albo jakaś alergia?

K.M · 31 stycznia 2022 o 00:15

Jestem po leczeniu hcv z pozytywnym skutkiem. Postanowiłam wspomóc wątrobę ostropestem mielonym odtluszczonym.
Po m.wiecej miesiącu zauważyłam w okolicy pępka i z tylu na wysokości lędźwi czerwone,nieregularne, się sporej wielkości plamy. Dermatolog zleciła krem sterydowy, a ponieważ nie było poprawy robiona na zamówienie maść/krem. Niestety stosowanie żadnej z nich nie pomaga, a czerwonych plam jest coraz więcej głównie na brzuchu i przedniej części klatki piersiowej.
Po szczegółowej analizie ewentualnych zmian żywieniowych (brak) oraz środków czystości i higieny(b.z) doszłam do wniosku, że jedynym winowajca jest właśnie ostropest. Trafiając na ten artykuł moje podejrzenia się utwierdzaja.Od jutra odstawiam ostropest i poczekam czy to był powód zmian skórnych.

ELWIRA · 14 sierpnia 2021 o 18:50

Jestem jedną z niewielu osób , u kyórych ostopest działa bardzo wymiotnie i biegunkowo. Po 8 letniej przerwie postanowiłam znowu spróbować – 5 świeżych ziarenek. Po 2,5 godz nie wiedziałam jak się nazywam. :-((

Ostropest · 22 maja 2021 o 08:55

Od ponad roku jem 6 łyżek ostropestu codziennie. Nie mam żadnych niepożądanych odczynów.

Damian · 30 kwietnia 2019 o 16:42

U mnie po ostropeście, wyskoczyła, na twarzy swędząca egzema. Może organizm się oczyszcza, albo odczyn alergiczny. Będę stosował dalej, bo na razie, jest małowidoczna i zobaczę, co dalej.

mirek · 30 września 2018 o 17:39

Ja niestety mam bóle brzucha i wzdęcia po spożyciu ostropestu pod każdą postacią (tabletka/zmielone ziele/olej) Szkoda 🙁

Lukasz · 6 lipca 2018 o 18:01

Witam wszystkich , „Tych” na NIE i „Tych” na Tak. Chciałbym z Wami podzielić się moją opinią odnośnie ostropestu. Jak byłem młodszy czyt.15-18 lat zderzyłem się pierwszy raz z ostropestem, zażywałem nieregularnie i bardzo krótko gdyż powodował u mnie dyskomfort po prawej stronie tak jakby pod żebrami. Reszta była w porządku. Zażywałem go w formie mielonej. Odstwiłem po miesiącu kuracji. Minęło pare lat zupełnie zapomniałem o ostropeście . Miejąc już 25 lat powròciłem do ostropestu gdyż uznałem to za ostatni ratunek po sterydoterapii , jeśli można by tak to nazwać, kupę miałem białą, okropny wstręt do jedzenia , wulkan w gardle , kaszel krwią która była spowodowana trawieniem przełyku przez własny kwas solny który z każdym odbiciem był jak lawa gorący. Kilka gastroskopii ujawniło u mnie silną nadkwasotę, oraz obsiany cały prawie układ pokarmowy białymi aftami . Lekarz stwierdził bardzo poważne zapalenie układu pokarmowego. po kilku omdleniach z bólu , karetek pogotowia itd. Prosiłem abym mógł usnąć na 5 minut by ból ustał, myślałem że to mój koniec. Blady jak ściana odwodniony i kto wie co jeszcze zadecydowałem wybrać się resztkami sił do zielarskiego po właśnie ostropest w całych ziarenkach. Zmieliłem , czubatą łyżeczkę zażyłem i udałem się spać z myślą co ma być to będzie. Rano po pierwszej od kilku tygodni przespanej nocy, w toalecie miałem wodospad . Zgagi nie było ale dała o sobie znać zaraz po zjedzeniu śniadania , ale jakaś takaś słabsza… ból ssąco palący mniej więcej na końcu mostka przechodzący na lewą stronę pleców ustał. Rewelka, postanowiłem odstawić tego dnia sterydy. Zacząłem stosować 1 łyżeczkę Ostropestu na wieczór z 2 szklankami wody. Z dnia na dzień było coraz lepiej i lepiej i lepiej. Nie przypisuję ostropestowi cudów, mnie pomógł , nie polecam oleju w ogóle. A ziarna tylko mielone świeżo. Nie polecam młodszym osobom wogóle tzn 15-18 lat. Moja kuracja trwa do dziś mam 31 lat , czyli 6 lat, łyżeczka na noc tuż przed spaniem i nie ma zmiłuj. Ostropest na wczasy ostropest mam poprostu zawsze przy sobie. Nie robiłem żadnych przerw w dawkowaniu . Jestem palaczem , alkohol okazjonalnie , tabletki sporadycznie. Pamiętaj Ostropest na każdego może zadziałać inaczej, ja nie wyobrażam sobie bez niego życia. Aha kawosz jeszcze jestem …koniecznie mocna koło 1 l dziennie. Pozdrawiam ostropeściarzy:) i nie tylko.

Paulina · 10 marca 2018 o 20:47

Witam, u mnie po spożyciu ostropestu dodanego do jogurtu, z którego spożyłam jedynie dwie łyżeczki wystąpił wstrząs anafilaktyczny. Od 3 miesięcy leczę się w kierunku alergii, ale jeszcze nie wykonywałam testów. Być może wstrząs był wynikiem reakcji ostropestu z lekami, które przyjmuje, ale jestem w trakcie diagnostyki. Wstrząs był dla mnie traumatycznym przeżycie dlatego przestrzegam osoby z alergia przed spożywaniem tego zioła.

Joanna · 14 listopada 2017 o 19:47

Witajcie
Od o. 2 miesięcy zażywam ostropest w formie tabletek. Jednak niezbyt systematycznie. W czasie bardziej regularnego łykania 1 tabletki dziennie pojawiły mi się na skórze głowy swędzące, zaczerwienione krostki i to tylko na środku tylnej części głowy. Dermatolog stwierdziła, że wygląda jej to na zmiany alergiczne i przepisała kortykosterydy zewnętrznie i przeszło. Po małej przerwie kuracji wróciłam do ostropestu i pojawiły mi się małe swędzące krostki po lewej stronie tułowia. Dodam, że nigdy nie maiłam problemów skórnych, czy alergicznych. U mojej znajomej, w okolicach ust i nosa pojawiły się pęcherzyki z ropą i mocne zaczerwienienie.
Odstawiłam na razie tabletki, bo podejrzewam, że mogą mieć wpływ na wyżej opisane zmiany. Nie wiem, czy jest to efektem alergii, czy tak ma wyglądać oczyszczanie się wątroby.
Czy może ktoś miał podobne objawy?

IWONA · 3 listopada 2017 o 20:40

Witam. Mam uszkodzona wątrobę po przebytych zapaleniu otrzewnej, operacji i lekach. Sięgnęłam po ostropest oprócz niego biorę jeszcze essentiale forte. Po pierwszym zażyciu ostropest konkretnie wywaru mialam silny ból głowy całą dobę. Ale ból ustąpił i teraz nic sie nie dzieje a ja czuje sie coraz lepiej. Pozdrawiam 🙂

Julia · 16 stycznia 2017 o 13:04

Czy jeżeli mam sporo żółci w żołądku -brałam leki ale na gastroskopii stwierdzono -i nie mam woreczka żółciowego mogę brać ostropest ? dziś wzięłam łyżeczkę i nic -czy nie będę miała kłopotów z żołądkiem i żółcią ? nie przesadzam -po łyżeczce -mogę brać nic mi nie grozi?

Andrzej · 9 grudnia 2016 o 08:45

Zawsze warto udać się do lekarza, a z takimi objawami to już obowiązkowo.

Beata · 15 listopada 2016 o 02:59

Zbadałam sprawę i okazuje się ,ze ostropest plamisty może wchodzić w interakcje z lekami przeciwalergicznymi . Ogólnie rzecz biorąc należy zwrócić uwagę na grupę leków , które są rozkładane przez ten sam enzym wątrobowy .

Beata · 15 listopada 2016 o 01:36

PROSZĘ O UWAGĘ! . Jestem farmaceutka i myślałam ,ze wiem wiele na temat ziołowych kuracji . Podałam córce , która ma atopowe zapalenie skory spowodowane alergia na białka mleczne ostropest plamisty gdyż miała zatwardzenie a nie mieliśmy nic innego pod ręka dziecko dostało wstrząsu anafilaktycznego , problemy z oddychaniem , pokrzywka na ciele , wymioty . Pogotowie zabrało ja do szpitala z maska tlenowa na twarzy,podano adrenalinę. Sytuacja miał miejsce 2 razy gdyż kilka miesięcy wcześniej córeczka zażyła ostropest aby oczyścić wątrobę po kilkutygodniowej kuracji sterydowej. Wówczas myśleliśmy ,ze wstrząs nastąpił po kontakcie z kwiatami gdyż uczestniczyła w sadzeniu kwiatów na wiosnę . Osobiście zażywam ostropest i członkowie mojej rodziny również i nigdy nie mieliśmy żadnych skutków ubocznych . jednak jak widać ze wszystkim trzeba uważać. Przeżyłam wstrząs psychiczny ,ze jako farmaceuta zabiła bym własne dziecko . Pisze to w trakcie oczekiwania na polepszenie stanu mojej córeczki ku przestrodze innych może tym wyczyszczę swoje sumienie i zapobiegnę czyjejś śmierci lub cierpieniu .Za pierwszym razem również byliśmy w szpitalu pomógł Prednison . Wówczas również miałam podejrzenia odnośnie ostropestu ale padło na kwiaty , po kliku miesiącach jakoś nas zaćmiło może dlatego ,ze tez jestem obecnie chora na grypę i mam gorączkę i zmęczenie wiec moje myślenie nie było klarowne bo zapomniałam ,ze powinnam brać pod uwagę również ostropest jako alergen. Wiadomo jedno każdy lek możne stać się trucizna to podstawowa dewiza w medycynie . Czuje się okropnie zastanawiam się ile osób wychodzi z apteki kupując zioła , suplementy itp leki i wykańcza się . Inny przypadek w , którym akurat odniosłam sukces to osoba , która zażywała tak często i wiele ibuprofenu i paracetamolu ,ze rozchorowała się na ciężka choroba krwi . Analizując co spożywa wytłumaczyłam jej co zapewne jest przyczyna jej choroby , posłuchała i objawy po długiej regeneracji i leczeniu ustąpiły. Kupujemy wiele leków , leczymy się na własną rękę proszę o ostrożność bo wszystkie zioła to silne leki nie można ich pic jak herbatę.

Magda · 23 października 2016 o 17:49

Mam problem, po wypiciu herbaty z ostropestu następnego dnia zwymiotowałam, nie mogłam podnieść się z łóżka, bolał mnie brzuch i głowa, a do tego pojawiła się gorączka. Dostałam również silnego wstrętu jeśli chodziło o jedzenie, szczególnie drażnił mnie słodki zapach. Na domiar złego wszystko co zjadłam odbijało mi się do następnego posiłku. Silnie stężony mocz to w tym przypadku chyba akurat norma..Gorączka, ból głowy i wymioty po pierwszym dniu ustąpiły, jednak nadal (po 3 dniach) miałam problem z jadłowstrętem, bólem w okol podżebrza i stężony mocz…czy to coś na rodzaj alergii czy może takie są skutki pierwszego zażycia? Po jakim czasie takie objawy powinny ustąpić? Czy może powinnam udać się do lekarza?

krzysztof · 5 marca 2016 o 19:26

niestety ta strona ktorą piotr poleca do przeczytania juz sie nie otwiera a szkoda

Kuba · 2 marca 2016 o 13:18

Olej z ostropestu dostałem ostatnio na urodziny od osoby która wiedziała, że używając zmielonych nasion ostropestu znacznie podbudowałem kondycję chorej poważnie wątroby.
Jednak (uwaga!) kiedy wypiłem na czczo łyżkę, pojawił się silny ból jelitowy i nagłe osłabienie.
Może to za dużo, może objaw zdrowienia… 🙂
Ale warto zapisać to jako objaw uboczny.
Po spędzeniu 1/2h w WC i wypiciu szklanki ciepłej wody z cytryną wszystko wróciło na miejsce.
Tylko ja byłem lżejszy o pół kilo 🙂

darek · 8 maja 2013 o 15:42

U mnie wystapilo straszne swedzenie skory. Nie wiedzialem od czego to mnie swedzi dopoki nie zajrzalem tu na strone. Drapalem sie do krwi tak mnie swedzialo, ale tylkow nocy jak szedlem spac.

joasia · 16 stycznia 2013 o 17:57

Kamil zaczynamy nie pić razem i jeść ostropest co Ty na to? Będzie nam raźniej!

Gosia · 5 stycznia 2013 o 16:25

Kamil.Zlituj się nad swoją wątrobą,nic Ci nie pomoże jak natychmiast nie przestaniesz pić.Długie stosowanie ostropestu napewno pomoże ale przy całkowitej abstynencji.

kamil · 28 grudnia 2012 o 15:04

mam 27 lat mam stluszczenie watroby,czuje niewygodnosc po prawej stronie ale czesto naduzywam alkohol bo takie zycie jest gdzie niewyjdziesz to picie jest musze z tym zyc .po kazdym piciu na drugi dzien zygam zolcia i mam biegunke i tak za kazdym piciem mam puste odbijania zgaga itp. powiedzcie czy ostropest mi pomoze? alat aspat ggtp podwyzszone2 krotnie z gory dzieki

Łukasz · 4 grudnia 2012 o 13:23

Ostropest w pierwszych dniach zażywania może przyspieszyć pracę jelit i zwiększyć ilość wypróżnień. U kilku osób które znam ostropest tak właśnie zadziałał trwało to najczęściej do 4 dni. Później jelita się uspokajały.

Edyta · 1 grudnia 2011 o 10:09

Witam,
kupiłam nasiona ostropestu Tacie ktory ma wciety woreczek zolciowy, miał problemy z watroba i bierze na nią tabletki. Myślałam ze dzięki temu przestanie je brać.
Niestety odstawil ostropest bo miał po każdym posiłku biegunke co w jego pracy jest mało komfortowe (jest budowlancem) i utrudnia mu życie.
Wiecie może czy da się to jakoś zahamować albo zmniejszyć ilość wyproznien? Czy jest to efekt oczyszczania? Czy może zwiazane jest z brakiem woreczka?

Piotr · 14 listopada 2011 o 16:40

Jan :
Efektem stosowania ostropestu są, w moim przypadku, pojawiające się piegi na dłoniach i przedramionach, które jednak okropnie szpecą. Może być to wynikiem oczyszczania wątroby.

Tak. Organizm robi porządki, wyrzuca z siebie toksyny.
Warto przeczytać o tym tutaj:
http://www.bioslone.pl/oczyszczanie/reakcje-zwane-oczyszczaniem
Jeszcze daleka droga do prawdziwego zdrowia. Polecam poczytać więcej informacji z tego portalu. Ja wyszedłem z głębokiego kryzysu zdrowotnego dzięki wykorzystaniu informacji z tej strony.

jan · 10 listopada 2011 o 10:05

Czy przy przewlekłym zapaleniu żołądka i zarzucaniu żółci do żołądka mogę stosować ostropest plamisty?

Bohdan · 6 września 2011 o 11:44

Proszę napiszcie, czy mogę stosować ostropest plamisty majac przewlekłe zapalenie żoładka i watroby oraz owrzodzenie opuszka dwunastnicy?

Jan · 16 lipca 2011 o 05:57

Efektem stosowania ostropestu są, w moim przypadku, pojawiające się piegi na dłoniach i przedramionach, które jednak okropnie szpecą. Może być to wynikiem oczyszczania wątroby.

Darek · 31 marca 2011 o 22:17

Od 3 tygodni mielę owoce ostropestu w młynku do kawy i spożywam 2 x po łyżeczce. Czuję się lepiej jeśli chodzi o wątrobę ale niestety wzrosło mi ciśnienie krwi z normalnego do 160/90. Wczoraj przerwałem kurację, jak ciśnienie wróci do normy to potwierdzi się przyczyna. Wtedy spróbuje po 1 lyżeczce dziennie. Czy ktoś miał podobne spostzreżenia?

WIKTORIA SŁOWIK · 20 marca 2011 o 23:17

MAM ZANIECZYSZCZONĄ WĄTROBĘ. OD 22 03.2011 ZACZYNAM KURACJĘ OSTROPESTEM . WIEM ,ŻE ZANIECZYSZCZONA WĄTROBA MA WPŁYW NA BEZSENNOŚĆ . ZOBACZĘ JAK NA MNIE PODZIAŁA I CZY ZNIKNĄ MI PLAMY WĄTROBOWE NA RĘKACH . CZY KTOŚ MOŻE PODZIEKIĆ SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI Z OSTROPESTEM ?

dezdem · 14 kwietnia 2010 o 08:56

Zgadzam się z przedmówcą. W końcu ktoś napisał prawdę o ostropeście i wcale to nie znaczy, że jest on zły lub, że nie działa. Bo działa.

Ważne aby dobrze informować, ludzie sami sobie postanowią czy warto stosować ostropest czy może nie. Mądrzy będą stosować. Stosować mądrze. Bo to najważniejsze.

ostropestowiec · 12 kwietnia 2010 o 13:10

Nareszcie ktoś napisał o skutkach ubocznych. Ciekawe czemu inni o nich nie piszą? Przecież wszystkie skuteczne leki mają jakieś skutki uboczne. I jak napisałeś, znając te skutki uboczne można odpowiednio zaplanować używanie ostropestu.

Ja sam mam cukrzycę i stosuję ostropest. O tym, że może obniżyć poziom cukru dowiedziałem się z Angielskich stron. Ale wiedziałem o tym i zwróciłem na to uwagę. W moim przypadku jednak nie obniżył się poziom cukru i jest jak było. A o wątrobę dbam. I ostropest stosuję regularnie.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *