Wątroba jest jednym z naszych ważniejszych narządów. Warto wiedzieć, że wątroba jest organem, który stosunkowo szybko się regeneruje. To doskonała wiadomość dla wszystkich. Niestety. Pomimo, że wątroba regeneruje się, to są choroby, które w nieodwracalny sposób mogą ją uszkodzić. Część z tych chorób, uszkodzeń powstaje na nasze wyraźne życzenie, część nie.

Należy sobie uzmysłowić, że uszkodzona, chora wątroba ma wpływ na poprawne funkcjonowanie naszego organizmu. Warto więc o nią dbać. Ktoś może w tej chwili powiedzieć: przecież wątroba się regeneruje, po co się starać? Fakt. Regeneruje się. Zdolności regeneracji wątroby są olbrzymie. Nawet utrata połowy sprawności wątroby nie wyklucza normalnego funkcjonowania i wątroba może się zregenerować. I tak jest. Jednak zbytnio obciążona wątroba nie zregeneruje się. Jeśli jej nie pomożemy, jej sprawność będzie zanikała. Oczywiście najlepszym, bo naturalnym, środkiem na regenerację wątroby jest ostropest plamisty. Jest on skuteczny w regeneracji po przebytych chorobach wątroby a także w profilaktyce.

Choroby wątroby

Przyczyny chorób wątroby:
Najczęściej za choroby wątroby odpowiadamy sami. Zła dieta, tłuste posiłki, zbyt dużo alkoholu, zbyt dużo lekarstw, papierosy, otaczająca nas chemia. Wszystko to wpływa na pojawianie się chorób wątroby.

Oczywiście są też inne przyczyny. Często niezależne od nas. Choroby wątroby mogą być związane z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi, zaburzeniami przemiany materii, zapalenia wirusowe ostre, zapalenia wirusowe przewlekłe, nowotwory, zakażenia np. szpitalne.

Jak więc widać przyczyn chorób wątroby, na jakie jesteśmy narażeni, jest bardzo wiele. Niektóre z przyczyn możemy wyeliminować. Na inne nie mamy większego wpływu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i pomoc wątrobie w jej działaniach. Jeśli zamiast ją obciążać będziemy jej pomagać, będziemy znacznie zdrowsi.

A z takimi chorobami wątroby borykamy się najczęściej:

  • marskość wątroby
  • alkoholowa marskość wątroby
  • kolka wątrobowa
  • niewydolność wątroby
  • rak wątroby
  • pasożyty (motylica wątrobowa)
  • stłuszczenie wątroby
  • zapalenie wątroby typu B
  • zapalenie wątroby typu C

O objawach chorej wątroby można już poczytać. Natomiast już niedługo postaram się napisać więcej o każdej z powyższych przypadłości. Bo warto wiedzieć przed czym należy się bronić. Warto poznać wroga, jakimi są choroby wątroby, aby skutecznie z nim walczyć. Wątrobę mamy tylko jedną i tylko od nas zależy jej zdrowie i skuteczność działania.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *