Nie każdy wie, ale żółtaczka ( wirusowe zapalenie wątroby ) jest bardzo poważną chorobą. Najgorsze jest to, że stan zapalny może doprowadzić do poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia tkanek wątroby. W drastycznych sytuacjach może doprowadzić do śmierci!

Żółtaczka typu A jest rozprzestrzenia najczęściej w przypadku spożywania zakażonego jedzenia i/lub wody. Z tego też powodu, żółtaczka typu A zwana jest często chorobą brudnych rąk.

Żółtaczka typu B zazwyczaj przenosi się poprzez kontakty seksualne, krew, płyny ustrojowe lub preparaty krwiopochodne  Obecnie jedną z najczęstszych dróg przenoszenia wirusa żółtaczki typy B są zainfekowane igły dożylne.

Należy wiedzieć, że wirusowe zapalenie wątroby typu B należy do jednych z najczęstszych zakażeń w szpitalach. Wirus może być przenoszony z matki na dziecko podczas porodu.

Wirusowe zapalenie typu typu C jest wywoływane nieznany do tej pory czynnik. Objawy zarażenia podobne są do pozostałych postaci WZW. Zidentyfikowany jest jeden z wirusów wywołujących chorobę, określony jako typ C.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *