Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. I na tym polu spisuje się rewelacyjnie. Jednak i podczas jego stosowania zanotowano pewne niepożądane działania. Oczywiście podobnie jak w przypadku lekarstw, skutki te zaobserwowano w bardzo niewielu przypadkach. Ale lepiej o nich wiedzieć.

Skutki uboczne stosowania ostropestu plamistego:

U niektórych osób stosujących ostropest plamisty zauważono występowanie niestrawności, bólu głowy i swędzenie, zgagę, biegunkę, bóle stawów.

Należy wiedzieć, że:
– osoby z alergią na stokrotki, karczochy, kiwi, mogą być również uczulone na ostropest.

  • teoretycznie ostropest może obniżyć poziom cukru we krwi, więc należy zachować ostrożność podczas stosowania przez osoby chore na cukrzycę, hipoglikemię i wszystkich leków lub dodatków, które wpływają na poziom cukru we krwi.
  • może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Może się tak dziać, dlatego że jeden składnik ostropestu może hamować enzym beta-glukuronidazy, który może być stosowany w doustnych środkach antykoncepcyjnych.

Jak każde skuteczne lekarstwo i ostropest plamisty może mieć pewne skutki uboczne. Kiedy jednak wiemy w jakich sytuacjach mogą one występować, ograniczamy do minimum – i tak już bardzo małe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Warto zauważyć, że np. przy chorej wątrobie lepiej nie zażywać doustnych środków antykoncepcyjnych, gdyż obciążają one właśnie wątrobę. Czyli podczas leczenie wątroby najlepiej z nich zrezygnować. Wtedy ostropest plamisty nie będzie obniżał ich skuteczności.

Wiadomość, że ostropest może obniżyć poziom cukru we krwi, sprawia, że osoby chore na cukrzycę mogą stosować ostropest, jednak mając tego świadomość, mogą dostosować ilość lekarstw tak aby poziom cukru nie uległ zmianie.

Ostropest plamisty to najskuteczniejszy środek wspomagający leczenie wątroby. Dzięki doskonałemu poznaniu mechanizmów działania kuracja nim, jest jeszcze skuteczniejsza. Pomaga w tym, również znajomość ewentualnych skutków ubocznych.


31 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *