Przed żółtaczką można się chronić. Na niektóre jej typy można się szczepić i dzięki temu zyskiwać odporność. Przestrzegając higieny maleje szansa na zarażenie się żółtaczką.

Żółtaczka typu A: Należy myć ręce, gotować wodę i mleko, warzywa i owoce myć w gorącej wodzie, a przede wszystkim zaszczepić się przeciw WZW A.

Żółtaczka typu B: Przed planowanymi zabiegami medycznymi należy się zaszczepić. Najlepiej zrezygnować z tatuażu, piercingu. Korzystać  z usług zaufanych manikiurzystek, kosmetyczek i pedikiurzystek.

Żółtaczka typu C (WZW C): Niestety przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu C nie ma szczepionki. Najlepszą obroną jest przezorność. Należy żądać jednorazowych igieł i narzędzi podczas zabiegów paramedycznych (akupunktura) i kosmetycznych (tatuaż). Nie używać cudzych cążek, golarek, nożyczek. W przypadku wcześniejszego przetaczania krwi , przebytej operację, należy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania, które wykluczą zakażenie tym wirusem.

APEL! Proszę, dbaj o swoją wątrobę. Masz ją tylko jedną. Od niej zależy komfort twojego życia. Dla lepszej kondycji wątroby możesz stosować ziołowe preparaty lecznicze takie jak np. Ostropest Plamisty.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *