Nie każdy wie, ale można w prosty sposób zdiagnozować swoją wątrobę. Co prawda najlepiej, gdyby zrobił to lekarz, ale można przed udaniem się do niego samemu o to pokusić.

Mowa tutaj o objawie Chełmońskiego. Objaw ten występuje właśnie w chorobach wątroby. Jeśli a trakcje uderzenia w okolicę łuku żebrowego prawego czujemy bolesność to mamy objaw dodatni. Może to świadczyć o tym, że zaistniał proces zapalny pęcherzyka żółciowego. Badanie objawu Chełmońskiego nie zastąpi wizyty u lekarza. Objaw dodatni (uczucie bólu) powinien sprawić, że NIEZWŁOCZNIE udamy się do lekarza.

Jak rozpoznać, zdiagnozować chorą wątrobę

Najczęściej badanie objawu Chełmońskiego polega na położeniu dłoni na łuku żebrowym prawym i następnie uderzeniu w dłoń pięścią drugiej ręki. Jeśli czujemy ból objaw Chełmońskiego jest dodatni.


3 komentarze

bluangel · 30 września 2011 o 06:22

Jak się bada ? na leżąco czy stojąco?

lutka · 29 lipca 2010 o 12:52

bardzo ciekawa metoda. nie wiedziałam, iż w tak prosty sposób można zdiagnozować wątrobę. Ciekawe dlaczego w przychodniach tego nie stosują? A może stosują? Nie wiem. Powinni.

lidka · 21 lipca 2010 o 20:57

O tak u mnie zdiagnozowano chorą wątrobę. A teraz się dowiedziałam jak to się nazywa. I teraz wiem, że aby rozpoznać chorą watrobę należy zastosować nacisk na żebra. I to się właśnie objawem chełmońskiego nazywa.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *