Nie każdy wie jaką ważną rolę spełnia wątroba w naszym organizmie. Zazwyczaj zastanawiamy się nad jej rolą dopiero w sytuacji, kiedy zaczyna nam coś dolegać. Rola wątroby wbrew pozorom jest olbrzymia. Warto wiedzieć, że wchłonięte cukry proste, aminokwasy i kwasy tłuszczowe dostają się żyłą wrotną do wątroby. Dlatego wątroba jest taka wrażliwa na tłuszcz, smażone potrawy, alkohol.

Ale to oczywiście nie wszystko. To dopiero początek. Wątroba uczestniczy w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Wątroba bierze udział w utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi, magazynuje glikogen, rozkłada go w reakcjach glikogenolizy do glukozy. To brzmi odrobinę naukowo i mogę się założyć, że wiele Ci to nie mówi.

Ale to, że jedną z wielu ról wątroby jest utlenianie kwasów tłuszczowych, produkcja żółci i neutralizacja trucizn już łatwiej zrozumieć. Łatwiej sobie to wyobrazić. Jak widać, nasza wątroba jest „wyspecjalizowanym zakładem”. To naprawdę ważny narząd. A my bardzo często o tym zapominamy. I nie dość, że nie wspomagamy wątroby, to jeszcze utrudniamy jej zadania. Robimy wszystko aby nie spełniała dobrze swojej roli, swoich zadań. To właśnie z wątroby naczynia krwionośne niosą substancje odżywcze do komórek ciała.

Zła dieta – bogata w tłuszcze, smażone ciężkostrawne potrawy, alkohol i inne używki nie zmienią oczywiście roli wątroby. Nie zmienią, ale mogą ją uszkodzić. Uszkodzenie wątroby odbija się na całym organizmie. Warto więc pomyśleć o profilaktyce. Wystarczy odrobinę wspomóc wątrobę, wystarczy jej nie szkodzić. A kiedy już jej zaszkodziliśmy, należy się jej opieka.

Najważniejsza jest, jak już pisałem, profilaktyka. Pomyśl o niej już teraz.

Jako ciekawostkę można dodać, że wątroba produkuje duże ilości ciepła.


3 komentarze

marta · 27 lutego 2012 o 13:13

nie wszyscy wiedza co mamy w sobie

alicja · 3 listopada 2010 o 11:48

Dokładnie. Nie zastanawiamy się codziennie jak ważna dla nas jest nasza wątroba a zaczynamy o tym myśleć kiedy zaczyna jej coś dolegać. A to nie jest dobre dla nas.

ManieK · 7 lutego 2010 o 23:06

No nie wszyscy wiedzą jak wątroba ważna jest i ile dobrego robi w organiżmie.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *