Nie każdy wie, skąd dokładnie bierze się lecznicze działanie ostropestu plamistego. Pozwólcie, że postaram się to naświetlić.

Nasiona ostropestu zawierają od 2 do 3 % sylimaryny. Sylimaryna jest silnym przeciwutleniaczem. Ma ona zastosowanie zarówno profilaktycznie (np. podaje się ją ludziom pracującym w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu), jak i lecznicze – przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. Jest nieszkodliwa nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Działanie Sylimaryny

Sylimaryna wykazuje działanie: przeciwzapalne, rozkurczowe, detoksykujące, żółciotwórcze i żółciopędne.
Stabilizuje ona strukturę błon komórkowych, obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych.
Chroni
także wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn, między innymi mykotoksyn muchomora sromotnikowego.
Zaobserwowano, że  hamuje podziały komórek nowotworowych. Zapobiega wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych. No i najważniejsze, zapobiega marskości wątroby. Dlatego też, ostropest plamisty jest tak wszechstronnym lekarstwem.

Ciekawostka: z sylimaryny można samodzielnie sporządzać nalewkę. Dlaczego nalewkę? Ano z powodu właściwości Sylimaryny. Mianowicie sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie, za to jest dobrze rozpuszczalna w alkoholu. Czyli przygotowanie nalewki jest możliwe i proste

Warto wiedzieć:
Sylimaryna aby była skuteczna musi być zażywana przez długi czas (co najmniej miesiąc). Należy ją spożywać doustnie, w dawce 150–200 mg dziennie. Optymalny czas jej przyjmowania to pół roku. I warto pamiętać, że skoro najwięcej jest jest w nasionach ostropestu plamistego – wybór jest prosty.

Jak więc widać, sekret leczniczego działania ostropestu plamistego, skrywa się w sylimarynie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *