Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby być zdrowa. Wiemy o tym, że zdrowie jest niezbędne. Wiemy o tym, że to właśnie zdrowie określa jak będzie wyglądało nasze życie. Wiemy o tym wszystkim. I co? Ano nic.

Nie ma sensu się oburzać. Zastanów się co dobrego robisz dla swojego zdrowia? Jak o nie dbasz? Może twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana? Nie jadasz tłusto? Nie przesadzasz z solą? Nie przejadasz się? Nie przesadzasz ze słodyczami? Uważasz z alkoholem? Używasz tylko przepisanych lekarstw? Regularnie ćwiczysz? Wysypiasz się? Spacery to Twoja codzienność? Chodzisz na basen? Nie przesiadujesz przed telewizorem lub komputerem?

Czy powyżej widzisz swoje standardowe zachowania? Ja niestety jakiś czas temu je zobaczyłem i przeraziłem się. Bo chcę być zdrowy a robiłem wszystko aby tak nie było. Systematycznie niszczyłem swój organizm. Najbardziej cierpiała na tym moja wątrobą. Tak, bo to ona musiała poradzić sobie ze smażonym, tłustym jedzeniem. Alkoholem i lekarstwami, które nie zawsze były konieczne. To nie było zdrowe.

Kiedy już zrozumiałem, że do tego aby organizm był zdrowy nie wystarczy tylko „chcenie” postanowiłem to zmienić. Postanowiłem dokonać zmian w swoim życiu. Oczywiście, zmiany następują stopniowo. Ale lepiej robić coś pozytywnego niż szkodzić. I tak wyjdę na tym na plus.

Wiem, że to wątroba jest głównym laboratorium naszego organizmu. Postanowiłem więc jej pomóc. Ograniczam: sól, tłuste potrawy, smażone potrawy, słodycze, alkohol. Za to nie ograniczam sobie ruchu. Ruch to zdrowie. Wiem, że może wydać się to banalne, ale od kiedy więcej się ruszam, od kiedy jeżdżę na rowerze, pływam, gram w siatkę czuje się lepiej.

Wszystkie zmiany trwają powoli. Ale są zauważalne i są stałe. No i oczywiście w mojej nowej diecie znalazło się miejsce dla ostropestu plamistego. Banał? Może i banał. Ale mojej wątrobie należy się to co najlepsze. Zresztą to nie jest wielki wydatek. Dawniej jedno wyjście na piwo kosztowało zdecydowanie więcej niż miesięczna kuracja ostropestem. Na dodatek na drugi dzień czułem się tragicznie. A takich wyjść na piwo było więcej w tygodniu.

Należy więc zacząć od zmian w sobie. Od zastanowienia się na czym tak naprawdę nam zależy. Jak długo możemy katować nasz organizm i udawać, że wszystko będzie dobrze? Dlatego już teraz warto zastanowić się nad tym: co można zrobić aby dobre zdrowie dopisywało nam jak najdłużej.  To zależy tylko od nas.


3 komentarze

robus · 10 listopada 2010 o 09:17

Napisz komentarz

zośka :

Dlatego też postanowiłam zadbać o swoje zdrowie i zamówiłam ostropest. A teraz muszę się zmusić do zmiany swojej diety i muszę zacząć dbać o swój organizm bo już czuję, że mimo, że młoda jestem to zaczynam się czuć źle. Trzeba zacząć działać zanim nie jest jeszcze za późno na cokolwiek.

No a ja mam tak samo. Dokładnie tak samo jak ty 🙂

zośka · 3 listopada 2010 o 07:49

Dlatego też postanowiłam zadbać o swoje zdrowie i zamówiłam ostropest. A teraz muszę się zmusić do zmiany swojej diety i muszę zacząć dbać o swój organizm bo już czuję, że mimo, że młoda jestem to zaczynam się czuć źle. Trzeba zacząć działać zanim nie jest jeszcze za późno na cokolwiek.

roksal · 3 listopada 2010 o 07:08

To niezaprzeczalny fakt, iż nie dbamy o swoje zdrowie a chcemy być zdrowi, to dziwne i takie ludzkie 😀

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *